Frezowanie pod ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe w istniejącej wylewce

Jeżeli jesteś zainteresowany zmianą ogrzewania grzejnikowego na podłogowe, ale obawiasz się, że zakres remontu będzie ogromny: tj. skucie wylewki, wykonanie nowego ocieplenia poziomego (styropiany), wykonanie całkowicie nowej instalacji i wylewki, które dadzą ogromne koszty oraz długi czas remontu? To nie musisz się już obawiać!

Nasza firma proponuje skrócenie remontu, oraz ograniczenie kosztów do minimum poprzez wykorzystanie ogrzewania podłogowego frezowanego !

Metoda ogrzewania podłogowego frezowanego wykorzystuje frezowanie rowków na ok. 2cm na rurę ogrzewania podłogowego w istniejącej już posadzce poprzez specjalnie skonstruowany frez do zastosowań przemysłowych, dlatego można ją zastosować do 99% podłóg, dzięki czemu nie trzeba usuwać, ani podnosić istniejącej podłogi (wylewek, posadzek, płytek, drewna itd.) System frezowania ogrzewania podłogowego jest szybki i łatwy w montażu. Instalacja jest wolna od pyłu, ponieważ do frezarki podpięty jest specjalistyczny odkurzacz przemysłowy.

Dostarczenie i instalacja systemu ogrzewania podłogowego gotowego do połączenia z wygodnym bezprzewodowym sterowaniem indywidualnym w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych odbywa się zazwyczaj w ciągu kilku dni roboczych.

Inną zaletą systemu ogrzewania podłogowego jest to, że jest on wygodniejszy i bardziej efektywny w użyciu, ponieważ rury grzewcze znajdują się bezpośrednio pod podłogą. Dzięki tej charakterystyce systemu podłoga rozgrzewa się szybciej i można ją kontrolować dokładniej w porównaniu do tradycyjnego systemu z grzejnikami.
Po wykonaniu systemu ogrzewania podłogowego frezowanego można zagruntować podłogę i bezpośrednio nałożyć podłogę z płytek, paneli, drewna czy żywicy.

Ogrzewanie podłogowe frezowane oznacza JAKOŚĆ – jakość, która została zweryfikowana przez akredytowane laboratoria europejskie. Podłogowe systemy ogrzewania podłogowego zostały przetestowane i zatwierdzone przez różne niezależne laboratoria. Otrzymano szereg certyfikatów zarówno dla użytych materiałów, jak i metody instalacji. Wśród ocen, które zostały przeprowadzone, są: DIN CERTCO, Berlin; Problemy z ogrzewaniem technicznym DIN EN 1264-2 dla systemów ogrzewania podłogowego i 4725-200 Kiwa Bautest, Augsburg; Test wytrzymałości na ściskanie wg normy DIN 18560 oraz różne próby ciśnieniowe z różnymi materiałami wykończeniowymi.

OGRZEWANIE PODŁOGOWE FREZOWANE SKŁADA SIĘ M.IN. Z:

– frezowania rowków na rurę w istniejącej posadzce
– rury grzewczej fi16
– rozdzielacza z przepływomierzem
– szafki do rozdzielacza
– grupy pompowo-mieszająca (jeśli jest niezbędna)
– łuków prowadzących
– magistrali zasilającej – doprowadzenie od kotłowni (miejsca zasilania) do rozdzielacza

PRZY NASZYM SYSTEMIE PRZY GOTOWYCH JUŻ WYLEWKACH NIE MUSISZ:

– skuwać całej posadzki, co często wiąże się niestety z uszkodzeniem elementów pod nią tj. styropianów, instalacji wod-kan oraz elektrycznej,
– na nowo układać styropianów,
– robić nowej wylewki,
– podnosić poziomu podłogi,
– czekać na wyschnięcie posadzki.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z SYSTEMU OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO FREZOWANEGO TERMOLIT:

1. Bezpieczeństwo
– brak ryzyka poparzenia przez grzejniki
2. Ekonomia
– do 10% oszczędności dzięki jednorodnemu ogrzewaniu w każdym pokoju
– ogrzewanie niskotemperaturowe zapewnia dodatkowe 10 do 15% oszczędności w porównaniu do systemu z grzejnikami
3. Zdrowie
– utrzymuje lepszy poziom wilgotności
– zmniejsza cyrkulację kurzu
– eliminuje roztocza dzięki zmniejszeniu wilgotności w domu
4. Wygoda
– promieniujące ciepło z ogrzewania podłogowego jest ogólnie postrzegane jako bardziej przyjemne
– dystrybucja ciepła jest najbliższa idealnemu modelowi ogrzewania
– brak problemów z cyrkulacją powietrza (zimnymi przeciągami) lub nieprzyjemnym zapachem wypalonego pyłu, który może wystąpić w przypadku grzejników
5. Praktyczność
– więcej dostępnej przestrzeni ze względu na brak elementów grzejnych
– dowolna aranżacja pomieszczeń
6. Higiena
– brak problemów z czyszczeniem (obszary wokół grzejników są często trudne do czyszczenia)
7. Estetyka
– brak brzydkich rur wokół grzejników lub innych elementów grzewczych

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jak wygląda podłączenie w nowym budynku (mieszkaniu) od dewelopera, w którym są grzejniki?
Wpinamy się w miejsce, w którym są doprowadzone rury grzewcze do mieszkania (zazwyczaj do istniejącej skrzynki z rozdzielaczem z rurami do grzejników), czyli nic nie wykuwamy po za mieszkaniem.

Pod jakie źródło ciepła można wykonać ogrzewanie podłogowe frezowane?
Ogrzewanie frezowane wykonujemy pod wszystkie instalacje tj. z własnymi kotłami np. gazowymi, z ogrzewaniem miejskim, pompami ciepła, generalnie wszędzie.

Jak rozwiązujecie problem wysokiej temperatury czynnika przy zmianie systemu grzejnikowego na podłogowy?
Przy standardowym systemie z grzejnikami temperatura wody grzewczej w rurach wynosi +50st.C, przy ogrzewaniu podłogowym max 30st.C poprzez zastosowanie grupy pompowo-mieszającej z termostatami.

Na jaką głębokość frezujecie?
Frezujemy na ok. 2 cm

Pod wylewką nie ma izolacji albo jest bardzo słaba.
Pod wylewką nie ma folii ekranującej (odbijającej ciepło)

Każdy system ogrzewania wymaga spełnienia danych warunków, nie zrobi się ogrzewania podłogowego bez izolacji podłogi, podobnie do tego aby ogrzewanie w budynku było ekonomiczne istotne jest posiadanie odpowiedniego ocieplenia. Jeśli nie podejdziemy do tematu całościowo, to nigdy nie uda się zgrać poszczególnych elementów. Odpowiadając w prost – Będzie kicha, i trzeba wybrać inny system. Ale dlaczego i kto dopuścił do sytuacji gdzie mamy kiepską izolację? Przy każdej realizacji konieczny jest styropian pod wylewką i to on w zupełności odpowiada za izolacyjność od spodu, izolatorem jest również część wylewki (rury są wkładane na grubość 2cm od góry wylewki). Folia ekranująca nie jest potrzebna, folia to tylko i wyłącznie ułatwienie przy rozkładaniu standardowej podłogówki dla instalatora (narysowane linie), żaden producent nie podaje sprawności ogrzewania podłogowego na folii ekranującej, ponieważ nie ma tutaj mowy o odbijaniu czy promieniowaniu do góry temperatury.

Ogrzewanie podłogowe jest niezdrowe. Powoduje unoszenie się kurzu, który powoduje zapalenie oczu, katary sienne i inne dolegliwości.
Jest to bardzo duży mit powielany od lat. Jedną z zalet ogrzewania podłogowego jest to, że cechuje się ono korzystnym rozkładem temperatur.
Dzięki niemu cieplej jest przy stopach, zaś chłodniej przy głowie, co dobrze wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu.
Ciepło oddawane jest w sposób równomierny w całym pomieszczeniu i nie kumuluje się w jednym miejscu, dlatego też na systemie ogrzewania podłogowego mogą skorzystać alergicy, ponieważ mamy do czynienia z mniejszą cyrkulacją powietrza, a co za tym idzie, kurz nie krąży po całym pomieszczeniu jak w przypadku grzejników.

Jaką dajecie gwarancję, że płytka nie popęka przy takim ogrzewaniu?
Przed położeniem płytek powinno być wykonane wygrzewanie jastrychu do wysokiej temperatury w okolicach 50st.C (której później nigdy nie ustawimy bo to ogrzewanie niskotemperaturowe – woda będzie miała ok. 30st.C) ale jeśli podczas wygrzewania wylewka popęka to te pęknięcia są zaszywane żywica i na to spokojnie można kleić płytki oraz jakąkolwiek inną okładzinę.

Deweloper poprowadził wszystkie rury w podłodze, jak to odszukacie, żeby nie przewiercić rur?
Frezowanie jest na 2cm w wylewce, która powinna mieć minimum 5cm, a rury wod-kanu powinny być schowane w styropianie pod wylewką. W przypadku wykonania przez dewelopera inaczej spokojnie wykonamy naprawę (jesteśmy firmą instalacyjną i posadzkarską), której koszt pokryje deweloper, bo wykonał instalacje niezgodnie ze sztuką.

Jak pokryć takie ogrzewanie parkietem, panelami winylowymi lub wykładzinami PCV?
W większości przypadków wystarczy klej -> siatka -> klej. Natomiast jeśli wylewka sama w sobie była nierówna, należy zastosować jak w każdym przypadku wylewkę cienkowarstwową zgodnie z zaleceniami producenta materiałów.